Cum procedez ca sotul meu sa nu poata beneficia de garsoniera pe care vreau s-o cumpar?

14 noiembrie 2018 31

Buna ziua. As dori sa cumpar o garsoniera, fiind maritata in prezent, dar doresc ca sotul meu sa nu poata beneficia de ea, nici acum, nici daca divortam. Cum se procedeaza?Exista vreo procedura notariala prin care sa fie scos din dreptul de a obtine jumate din garsoniera la vanzare sau divort? Multumesc!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Puteti incheia o convenție matrimoniala la notar, în care să specificați ca acea garsonieră nu se supune regimului proprietatii comune in devălmășie, și ca ea apartine cu drept de proprietate privată Dvs.

14 noiembrie 2018