Cum procedez cu armata, daca am gastrita cronica?

26 iulie 2020 61

Dupa ce am terminat scoala profesionala, pe toti colegii i-au chemat sa treaca comisia militara, pe mine inca nu. Nu doresc sa fac armata, sunt inapt de serviciu militar din cauza ca am gastrita cronica. Cum pot dovedi asta medicilor din comisie si la ce avocat ma pot adresa daca va fi cazul sa ma judec cu comisariatul militar pentru a dovedi dreptatea mea?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună,
certificatul medical cu diagnoza este suficient. În comisia medicală tot sunt medici. În cazul în care boala se confirmă veți fi declarat inapt de a satisface serviciul militar din motive de boală. Dar acest motiv vă poate doar amâna desfășurarea serviciului militar, statul având dreptul să vă dea termen... mai detaliat să vă tratați și apoi pană la 27 ani să mergeți în armată.
O alternativă este serviciul civil de alternativă.

27 iulie 2020