Cum procedez daca fostul sot este cetățean al Ucrainei si se eschiveaza de plata pensiei alimentare din 2014?

5 mai 2017 22

Cum procedez daca fostul sot este cetățean al Ucrainei si la moment se eschiveaza de plata pensiei alimentare din 2014?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Vera, buna ziua.
Puteti sa Va adresati in instantele judecatoresti din RM pentru incasarea pensiei de intretinere a copilului indiferent de cetatenia sotului, moldovan sau ucrainean. Daca sotul nu are prezenta si nici bunuri in RM, atunci dupa ce obtineti hotarirea de incasare a pensiei de intretinere o puteti recunoaste... mai detaliat si pune in executare la locul de aflare al sotului in Ucraina.

5 mai 2017