Cum procedez daca mi-a fost furat mobilul?

11 mai 2017 30

Buna ziua. Care e procedura in cazul furtului unui telefon mobi? (telefonul a fost cumparat din magazin specializat si are si IMEI). Nu exista martori...s-a intimplat intr-o incapere.....a fost scrisa cerere la Inspectoratul de Politie. Ce pasi ar trebui sa intreprinda Politia si in cit timp de asteptat primul raspuns? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

În termen de 30 de zile plîngerea dvs se v-a examina(art. 274 CPP), după aceasta în mod normal trebuie să primiți un răspuns privind începerea urmăririi penale sau refuzul de a începe UP. Prin urmare decizia dată poate fi atacată în condițiile legii.

11 mai 2017