Cum procedez in cazul cand cumparatorii traiesc in casa, dar nu au achitat pretul?

15 februarie 2020 49

Am decis sa vand casa de la tara. A venit un cuplu si au fost de acord sa o cumpere, dar m-au rugat sa-i primesc sa traiasca in casa si timp de cateva luni imi dau banii pe casa. Ne-am inteles ca le fac actele pe casa cand imi dau banii. Au trecut un 1 si 4 luni, dar ei asa si nu mi-au dat banii. Ce fac in cazul acesta? Cum scap de cumparatorii care nu vor sa paraseasca casa la care eu sunt proprietara? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Parascovia,

Chemați poliția și spuneți că persoanele respective au ocupat casa Dvs. prin înșelăciune, fără a avea un careva temei legal.

Codul Penal prevede la articolul 179. Violarea de domiciliu
(1) Pătrunderea sau rămînerea ilegală în domiciliul sau... mai detaliat în reşedinţa unei persoane fără consimţămîntul acesteia ori refuzul de a le părăsi la cererea ei, precum şi percheziţiile şi cercetările ilegale,
se pedepsesc cu amendă în mărime de pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 100 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.
(2) Aceleaşi acţiuni săvîrşite cu aplicarea violenţei sau cu ameninţarea aplicării ei
se pedepsesc cu amendă în mărime de la 550 la 950 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 140 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani.
(3) Acţiunile prevăzute la alin.(1) sau (2), săvîrşite:
a) cu folosirea situaţiei de serviciu;
b) de un grup criminal organizat sau de o organizaţie criminală,
se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 5 ani.

16 februarie 2020