Cum putem merge cu SRL inregistrat in MD la munca in ROM

1 martie 2018 56

Avem SRL in MD cu licenta in constructii cum putem merge in ROM cu personalul angajat la munca cu biometricul? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna Vlad.
În codul muncii este indicat expres cum puteți detașa muncitorii la muncă: prin ordin, cu acceptul acestor muncitori, etc. Problema este în Ro. Sunt un șir de formalități ca să-i angajați legal. Pașaportul biometric nu garantează dreptul la muncă în UE. Sunt necesare un șir de formalități:
,,oriți să... mai detaliat munciți în România și aveți cetățenia unui stat din afara Uniunii Europene și Spațiului Economic European? Trebuie să găsiți un angajator și să susțineți probele impuse de acesta. Dacă se decide să vă angajeze, acesta va obține aviz de angajare. Puteți fi angajat în România la un singur angajator, persoană fizică sau juridică.

Angajatorul va obține avizul de angajare de la formațiunile teritoriale ale Inspectoratului General pentru Imigrări din județul în care are sediul social. Pentru aceasta, va depune o serie de documente.” - http://igi.mai.gov.ro/content/ob%C8%9Binerea-avizului - aici aveți toată informația.

1 martie 2018