Cum putem obtine divortul?

13 august 2020 164

Buna ziua. Cum pot obtine divorțul, dacă eu și soțul suntem ambii de acord, dar avem doi copii minori, cel mic are 2 ani 9 luni. Soțul îmi lasă casa, masina și întreținerea lunară. El este angajat în R.M. oficial. Este posibil fără judecăți și termen de împăcare?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Desigur, va prezentați ambii la OSC și semnați acordul de divorț unde vor fi indicate toate aspectele ce țin de copii și partaj ca nu aveți pretenții etc și în termen de o lună va fi emis certificatul de divorț .

13 august 2020