Cum putem obține sporul salarial care nu a fost achitat de mai mult de 3 ani?

21 februarie 2022 33

Buna ziua. Conform legii salarizării din 2018, pentru fiecare copil cu cerințe educaționale speciale din școală se acordă spor specific. Contabilitatea împreună cu managerul nu au achitat acest spor la salariu. Când am cerut în scris explicații privind neachitarea sporului menționat, contabilitatea ne-a introdus acest spor din luna februarie curent. Cum putem obține banii de până acum? Vă mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
depuneți cerere scrisă fațî de angajator, puteți depune plîngere la inspecția muncii, dacă nu se clarifică, puteți solicita încasarea forțată prin instanța de judecată plus calcul de penalități 0,3 pentru fiecare zi de întîrziere.

23 februarie 2022