Cum putem sa schimbam executorul judecatoresc, care este procedura?

20 noiembrie 2017 121

Buna ziua. Sunt mama, am un copil minor. Dupa divort, sotul a ramas sa-mi achite pensia alementara, insa nu o achita. Noi suntem din r-nul Drochia, iar fostul sot este din r-nul Ocnita si respectiv dosarul nostru se claseaza la executorul din or. Ocnita. Noi am apelat la executor sa ne explice care-i procedura si cit trebuie sa ne achite pensia alimentara in timp de 9 ani, insa el nu ne-a dat nicio informatie. In luna august ni s-a achitat pensia alimentara pe trei lui, insa din urma nimic. Acum telefonam executorul de trei luni, insa el nu ne raspunde. Vrem sa stim cit e de corect si care-i procedura de achitate a pensiei alimentare. Sotul achita pensia alimentara pe contul executorului si dupa asta executorul s transfera mie.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Salutare! Executorul judecătoresc răspunde disciplinar pentru săvîrşirea unei abateri disciplinare. El poate fi tras la răspundere disciplinară în termen de un an de la data cînd săvîrşirea abaterii disciplinare a devenit sau trebuia să devină cunoscută, dar nu mai tîrziu de doi ani de la săvîrşirea acesteia.  Colegiul disciplinar se... mai detaliat constituie pe lîngă Uniunea Națională a Executorilor Judecătorești şi are drept scop examinarea cazurilor privind tragerea la răspundere disciplinară a executorului judecătoresc. Asa dar : Pentru rezolvarea problemei va adresati la Colegiul Disciplinar cu o plingere. E-mail: unejmoldova@gmail.com

20 noiembrie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Depuneti o cerere cu privire la stramutarea executarii la un alt executor judecatoresc la alegerea dvstra !

21 noiembrie 2017
  • Executor judecătoresc
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

cererea de stramutare se depune la executorul care detine la moment docuemntul executoriu. In cerere urmeaza sa indicati numele executorului caruia ii solicitati sa-i fie transmis dosarul, prealabil discutind cu acesta.

30 noiembrie 2017