Cum putem (sau daca putem) juridic să-i impunem să-și îndeplineasca obligatiunile?

29 aprilie 2018 113

Bună ziua. Suntem locatari a unui bloc cu 20 de locuinte. Din 20 de apartamente undeva 10 apartamente sunt la moment locuite iar restul nu sunt pe acasa sau sunt proprietari doar. A venit timpul la reparatia acoperișului și desiguri sunt persoane care nu vor sa contribuie la lucrari. Cum putem (daca putem) juridic să-i impunem să-și indeplineasca obligatiunile? Va multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Potrivit legii condominiului în fondul locativ toți membrii ai ACC urmează să participe la cheltuielile spațiilor comune și a bunurilor care sunt folosite în interesul tuturor.
Vedeți mai jos legea.
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311744

Dacă cineva se eschivează soliția este să fie acționat în instanța de judecată și solicitată incasarea cotei părți ce i se cuvine... mai detaliat pentru acesta la suportarea cheltuielilor.

29 aprilie 2018