Cum putem scapa de Asociatia din condominiu?

16 ianuarie 2020 249

Buna ziua. Suntem locatari ai unui complex locativ din Chisinau. Suntem deserviti de o Asociatie CC banditeasca, care ne pune in facturi preturi mai mari decat cele din oras. Pe cand toata lumea in complexele noi achita 1,50 lei pe m2, astia ne pun in facturi 2,5 lei. Nu vor sa inregistreze consilierii alesi din randurile locatarilor si nu au nicio transparenta, nu prea vor sa solutioneze problemele cu care se confrunta complexul. Nu vor sa discute cu locatarii si toarna minciuni cu carul. Asociatia data a fost aleasa nu se stieu de cine, caci la momentul crearii ei erau doar 3 blocuri date in exploatare din 19. Acum, ca sai dam jos, ei ne zic ca avem nevoie de mai mult de jumatate de voturi din aproape 1900 de apartamente. Cum e posibil ca a fost de exemplu intocmita asociatia cu voturile a 150 de oameni, dar sa o dam jos ne trebuie 1.000 oameni?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Situația e mai complicată, o explicație scurtă nu e posibil, aș recomanda sa va adresați la in jurist pentru consultanta și ghida, or, daca nu se clarifică amiabil, va fi cazul sa apelați la instanța de judecată.

16 ianuarie 2020