Cum ramane cu creditele si datoriile din casnicie

12 august 2018 89

Buna ziua! Din anul trecut din luna iulie nu mai traiesc cu sotul, la divort inca nu am dat. Am pe capul meu un sir de credite pe care le achit cum pot si nu pe toate. Deja am judecati si multe datorii la ele, plus bani luati de la sora mea fara nicio recipisa. El achita doar un credit unde el figureaza. Daca dau la divort, putem face un calcul privind aceste datorii. Casa e mostenire de la parintii mei, dar din casa a luat tot ce a vrut cand eu nu eram in tara.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua! In cadrul procesului de divorţ sau separat puteţi să partajaţi şi averea comună. Datoriile, inclusiv credite, se partajează la fel (atunci cînd au fost luate pentru familia). Regula generală este - în cote egale. Bunurile primite ca moştenirea sunt proprietatea privată.

12 august 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Viorica,
Ar fi cazul cât mai repede sa inițiați procedura de desfacere a căsătoriei și partaj al averii.
Mai întâi de toate vedeți pentru ce scop și când au fost contractate creditele/împrumuturile.

12 august 2018