Cum recuperez banii dați pentru un telefon furat

20 ianuarie 2018 50

Am cumpărat un telefon furat, apoi a fost ridicat de politie și am rămas fără telefon și fără bani. Ce pot face pentru a putea recupera banii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Potrivit prevederilor art. 199 Cod penal al RM pentru comercializarea bunurilor despre care se știe că au fost dobândite pe cale criminală persoana poate fi atrasă la răspundere penală.
Astfel, ați putea depune o plângere la Poliție, iar în cazul în care va fi pornită urmărirea penală și va fi identificată... mai detaliat persoana, aceasta fiind recunoscută ca bănuit și ulteior înaintîndu-se învinuirea, solicitați organului de urmărire penală recunoașterea Dvs. în calitate de parte vătămată și ca parte civilă. După aceasta, până la finisarea urmăririi penale depuneți la Procuratura care gestionează cazul o acțiune civilă în cadrul procesului penal.
În cazul în care nu reușiți depunerea acțiunii civile la oficiul procuroruluipână la finisarea urmăririi penale, sunteți în drept să depuneți acțiunea civilă în cadrul procesului penal în instanța de judecată, care va examina dosarul penal până la ședința preliminară, inclusiv în cadrul ședinței preliminare (la început) la faza de cereri și demersuri.

Articolul 199 Cod penal al RM - Dobîndirea sau comercializarea bunurilor despre care se ştie că au fost obţinute pe cale criminală
(1) Dobîndirea sau comercializarea, fără o promisiune prealabilă, a bunurilor despre care se ştie că au fost obţinute pe cale criminală
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 750 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 120 la 180 de ore.
[Art.199 al.(1), sancţiunea modificată prin LP207 din 29.07.16, MO369-378/28.10.16 art.751; în vigoare 07.11.16]
(2) Aceleaşi acţiuni săvîrşite:
a) de două sau mai multe persoane;
b) sub formă de îndeletnicire;
c) în proporţii mari
se pedepsesc cu amendă în mărime de la 650 la 950 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani.
[Art.199 al.(2), sancţiunea modificată prin LP207 din 29.07.16, MO369-378/28.10.16 art.751; în vigoare 07.11.16]
(3) Acţiunile prevăzute la alin.(1) sau la alin.(2) lit.a) şi b), săvîrşite în proporţii deosebit de mari,
se pedepsesc cu amendă în mărime de la 850 la 1350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 5 ani.
[Art.199 al.(3), sancţiunea modificată prin LP207 din 29.07.16, MO369-378/28.10.16 art.751; în vigoare 07.11.16]

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=331268

20 ianuarie 2018