Cum renunt la mostenire in favoarea surorii, aflandu-ma in Italia?

29 aprilie 2017 368

Buna ziua. Eu ma aflu in Italia si as dori sa renunt la mostenirea pe care mi-au lasat-o parintii mei prin testament in favoarea surorii mele. Ambii mei parinti au lasat testamente pe numele meu. Mama a decedat in urma cu cca 3 luni, tatal este inca in viata. Deoarece nu am posibilitatea sa vin in Moldova in viitorul apropiat, as dori sa aflu cum as putea face declaratie de renuntare la mostenire din Italia. Am auzit ca este posibil la Consulatul Moldovei in Italia sau la notar. Ajutati-ma va rog. Care varianta este mai simpla si mai rapida? Ce acte trebuie sa posed?

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Cristina, legislatia RM nu prevede posibilitatea sa renuntati la mostenire in favoarea cuiva (a surorii). Fie puteti sa acceptati mostenirea fie sa renuntati la mostenire, dar fara a opta renuntarea in favoarea cuiva. Daca Dumneavoastra nu acceptati mostenirea (implicit renuntati la mostenire) atunci urmeaza sa mosteneasca succesorii dupa gradul de... mai detaliat prioritate cum sunt prevazuri in articolul 1500 Cod Civil (http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=325085 ). Deci, daca sunteti sigura ca doar sora dumneavoastra poate pretinde la mostenire (daca dumneavoastra nu o acceptati), atunci ati putea sa nu acceptati mostenirea (ceea ce ar echivala cu renuntarea). Daca, pe linga sora dumneavoastra poate pretinde si altcineva la mostenire, atunci ar fi mai bine sa acceptati mostenirea (sa deveniti proprietar) si ulterior sa o transmiteti surorii.
Daca doriti, totusi, sa depuneti o cerere de renuntare atunci mai bine sa luati legatura direct cu notarul din Moldova care administreaza dosarul de succesiune si sa intrebati ce document sa prezentati si in ce forma. Pentru ca sa intocmiti un document in Italia (inclusiv declaratia de renuntare la succesiune) si sa fie valabil in Moldova puteti sa-l intocmiti la notarul din Italia si sa o supralegalizati (prin apostila sau prin legalizare la Consulatul Moldovei - intrebati notarul din Italia care procedura sa urmati). Pe notarul din Moldova intrebati daca puteti sa prezentati declaratia prin expediere prin posta sau trebuie sa o prezinte cineva in forma fizica (in acest caz puteti avea nevoie de procura prin care imputerniciti persoana care depune declaratia printro procura separata).

30 aprilie 2017

Multumesc pentru raspuns. Spuneti va rog, la moment pot renunta doar la mostenirea mamei (care a decedat) sau si la partea tatalui (care este inca in viata)???

30 aprilie 2017
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună seara, Cristina.
Numai la moștenirea mamei.
Succesiunea se deschide numai cind persoana decedează de aceea nu puteți renunță la moștenirea tatălui.
Declarația de renunțare la moștenire o puteți depune la consulatul Republicii Moldova în Italia.

30 aprilie 2017

Multumesc. Cunoasteti ce acte ar trebui sa prezint la Consulatul RM in Italia pentru a depune declaratie de renuntare?

30 aprilie 2017

Buna ziua. Spuneti-mi va rog ce acte ar trebui sa prezint la Consulatul din Italia pentru a scrie declaratie de renuntare la mostenirea lasata de parinti prin testament in Moldova?! Trebuie sa fie prezentate actele in original sau se poate si in copii legalizate??? Multumesc anticipat!

3 mai 2017