Cum restabilesc actele de studii pierdute?

22 aprilie 2017 2319

Am pierdut actele de studii. Ce pasi trebuie sa urmez ca sa le reperfectez? Sunt cetatean moldovean, casatorit in Romania de 15 ani, fara cetatenie romana. Ma pot adresa cuiva aici in Romania pentru eliberarea actelor de studii sau este neaparat nevoie sa ma duc in Republica Moldova?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Student

Buna ziua. Actele de studii se restabilesc de la institutia unde le-ai urmat. Astfel exista citiva pasi conform regulamentului Ministerului Educatiei al RM:
Etapele soluţionării
1.Cererea solicitantului de duplicat la instituția de învățămînt absolvită;
2.Solicitarea instituția de învățămînt către Organul Local de specialitate în domeniul învățămîntului;
3.Solicitarea Organului Local de specialitate în domeniul învățămîntului... mai detaliat către Ministerul Educației;
4.Înregistrarea și avizarea de către Direcția e-Transformare și Informatizare;
5.Transmiterea la CTICE (Centrul Tehnologii Informaționale și Comunicaționale în Educație);
6.Ridicarea de duplicat a actului de studii de la CTICE de către reprezentantul Organul Local de specialitate în domeniul învățămîntului;
7.Ridicarea de duplicat a actului de studii de la Organul Local de specialitate în domeniul învățămîntului de către reprezentantul instituției de învățămînt;
8.Ridicarea de duplicat a actului de studii de la instituția de învățămînt de către solicitant.
Acte necesare pentru reconstituire (duplicat)
1.Cererea solicitantului de duplicat
2.Copia actului de identitate (Buletin de identitate pentru cetăţenii Republicii Moldova; Permisul de şedere pentru studenţii străini; Forma F9 pentru cetățenii ce aparțin confesiunilor religioase)
3.Solicitarea instituţiei de învăţămînt care a eliberat originalul actului de studii, adresată ME/OLSDÎ. În cazul reorganizării sau lichidării instituţiei de învăţămînt, cererea va fi depusă de către instituţia succesoare sau arhiva direcției raionale
4.Solicitarea OLSDÎ către ME
5.Copiile ordinelor de înmatriculare şi exmatriculare, autentificate prin ştampila umedă şi semnătura conducătorului instituţiei
6.Copia paginii din Registrul de evidenţă şi eliberare a actelor de studii, cu datele actului de studii solicitat, autentificată prin ştampilă umedă şi semnătura conducătorului instituţiei
7.Copia întregii pagini din Monitorul Oficial al R. Moldova cu anunțul publicat (în cazul pierderii) sau actul de studii deteriorat, în original
8.Copia Certificatului de căsătorie sau a Certificatului de schimbare a numelui.
9.Notă informativă cu situaţia şcolară a solicitantului (denumirea corectă a instituției și a centrului de BAC, numărul și data procesului verbal al Comisiei centrului de Bacalaureat privind rezultatele examenului de Bacalaureat), autentificat prin ştampila umedă şi semnătura conducătorului instituţiei.
Duplicatul se eliberează cetățeanului de către instituția de învățămînt în termen de 30 de zile lucrătoare din momentul prezentării pachetului complet de documente

25 aprilie 2017