Cum restitui creditul?

27 ianuarie 2018 122

Am luat un credit in suma de 1.000 de lei de la o companie in luna octombrie 2017. Pina in prezent nu a fost achitat. M-au telefonat de la o companie de incasari precum ca as fi datoare la moment (ianuarie 2018) cu suma de 3.444,66. Ce pot face in cazul acesta, fiindca nu sunt deeacord sa intorc asa suma? Va rog sa-mi oferiti orice informatie, daca este posibil sa ma ajutati.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Dvs sunteti protejat de Legea privind contractele de credit pentru consumatori ( http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=349422&lang=1 ). Dacă aceste plăți nu sunt prevăzute expres de contract, ele sunt ilegale.
Ar trebui să vă adresați la organizația de la care ați luat credit să vă dea o descifrare a modului de calcul a acestei datorii.
De... mai detaliat asemenea, puteți depune o plângere la Agenția pentru Protecția Consumatorului http://consumator.gov.md/

27 ianuarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Trebuie sa verificați contractul pe care dvs l-ați încheiat cu organizația de microfinanțare.
De regulă, asemenea contracte prevăd o dobândă aferenta împrumutului, comision de administrare, penalitate și respectiv dobânda de întârziere.
Astfel, în cazul în care împrumutatul nu respectă condițiile contractuale acesta urmează să achite suplimentar penalitate și dobândă de întârziere.
Trebuie să... mai detaliat verificați în contract ordinea efectuării plăților.
În cazul în care contractul prevede o penalitate egală cu mărimea ratei lunare, atunci penalitatea este abuzivă, și o puteți reduce în temeiul art. 630 din Codul civil.

Cod civil al RM - Articolul 630. Reducerea clauzei penale
(1) În cazuri excepţionale, luîndu-se în considerare toate împrejurările, instanţa de judecată poate dispune reducerea clauzei penale disproporţionat de mari. La reducerea clauzei penale, trebuie să se ţină cont nu numai de interesele patrimoniale, ci şi de alte interese, ocrotite prin lege, ale creditorului.
(2) Nu se admite reducerea penalităţii în cazul în care aceasta a fost plătită

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=325085

27 ianuarie 2018