Cum sa aflu?

29 ianuarie 2019 92

Buna! Cum sa aflu daca nu cumva am deport in Italia?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua;
Pentru spațiul Schengen vedeți linkul de mai jos unde este descrisă procedura :
http://viza.md/content/video-afl%C4%83-gratuit-dac%C4%83-ai-sau-nu-interdic%C8%9Bie-de-intrare-%C3%AEn-spa%C8%9Biul-schengen

Adresațiva la Centrul Comun de Vize pentru o verificare SIS (Sistemul de Informaţii Schengen din cadrul Ambasadei Ungariei interdicţie pentru intrare sau şedere), completînd formularul tip. Verificarea SIS constă în controlul existenţei sau inexistenţei vreunei interdicţii de... mai detaliat intrare a persoanei respective într-o anumită țară sau dacă are interdicție de ședere, sau are numai o atenționare, care constituie, de fapt, cauza interdicției.

Totodată puteți înainta o cerere pentru informare și către Ambasada/consulatul Italie în RM

30 ianuarie 2019