Cum să cer pensie alimentară de la fostul soț care muncește peste hotare?

13 ianuarie 2024 3

Bună ziua. Unde mă pot adresa pentru a încasa pensia alimentară pentru copil, dacă fostul soț se află în Germania și muncește cu pașaport românesc. Locul lui de muncă nu îl cunost, salariul la fel. El achită în prezent 2.000 lei pe lună din propria inițiativă, deoarece nu i-am cerut până acum pensia alimentară. Acum, însă, vreau să cer pensie calculată în baza ventului lui de peste hotare. Unde să mă adresez și de ce documente am nevoie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Natalia, buna ziua!

In cazul in care doriti sa solicitati pensia de intretinere din veniturile oficiale ale tatalui din tara in care munceste este cazul sa va adresari la un avocat din Germania, deoarece va fi mai eficient cu atat mai mult cu cat in Germania sunt alte reguli de stabilire... mai detaliat a pensiei de intretinere pentru copil.

Din propria experiență intr-un caz autoritățile dim stat de domiciliu au refuzat eliberarea informatiilor cu privire la veniturile tatalui, iar instanta de judecata din Moldova a stabilit majorat pensia raportat la cheltuielile pentru varsta respectiva a unui copil in Moldova.

O comisie rogatorie in străinătate ar dura suficient de mult timp ca sa vi se ofere informatia respectiva, cu conditia ca autoritatea competenta din Germania sa elibereze instantei de judecată din Moldova o astfel de informatie.

Cu respect,
Igor Brinișter

14 ianuarie 2024