Cum să compun o declarație precum că datoria e achitată?

7 septembrie 2018 86

Salut! Intenționez să achit o datorie către o persoană fizica, pentru datoria dată am semnat şi o recipisă. Acum aş vrea să am la mână o dovadă scrisă precum că creditorul a încasat toată suma şi nu are pretenții către mine. Sper aici să primesc un model de text pentru o astfel de dovadă (declarație). Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Este ceva poate simplu:
IIONICA(nume, prenume) a.n. IDNP. declar că la data de.......... GHEORGHE mi-a întors/restituit împrumutul în sumă de 5(cinci) lei/euro/dolari SUA(depinde de valuta).
Careva obiecții față de Gheorghe nu am, întrucât mi-a restituit suma integral(dacă... mai detaliat se restituie integral).
Prezenta declarație este întocmită de mine personal pentru ce semnez.
Nume prenume semnătura și data sa fie indicate sub text.
Daca vreti mai sigur mergeți la orice notar sa legalizeze semnătura de pe o asemenea declarație și achitați notarului circa 162 lei pentru serviciile notarului.

8 septembrie 2018