Cum sa contestez amenda aplicată pentru umbrirea geamurilor?

12 decembrie 2018 85

Astăzi, 12 decembrie am fost amendat cu 1.200 lei pentru umbrirea geamurilor din fata. Vreau sa zic ca nu mi s-a dat nicio explicație cat se permite de umbrit geamurile din fata, mi-au zis doar ca nu am dreptul sa am lipit nimic pe geamuri. Nu mi-au facut control cu niciun fel de aparat special. Pelicula am scos-o fata de ei. Au procedat corect oamenii legii?

Jurist comments 3

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
In cazul descris de Dvs reiese ca agentul constatator nu a probat contravenția (nu a utilizat aparatul specializat de masurare a opacității).
In lipsa probelor, nu poate fi angajată raspunderea contravențională.
Aceasta ar trebui sa fie ideea principala in jurul careia sa fie formulata contestatia, care se depune... mai detaliat in scris, in termen de 15 zile, la inspectoratul din care face parte agentul.

Pentru a beneficia de reducerea de 50%, tfebuie sa contestati procesul-verbal in termen maxim de 3 zile lucratoare.

12 decembrie 2018

Dar in cazul meu a scris in procesul verbal ca eu nu am cerut sami se acorde controlul cu aparatul special și ma pus sa semnez forțat , mai are rost dacă am semnat sa merg la contestații martor nu am și înscrieri video la fel nu am . Mulțumesc

12 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

In asa caz, nu prea are rost

13 decembrie 2018