Cum sa contestez un proces verbal?

1 octombrie 2018 854

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Inspectorul de politie mi-a intocmit 2 procese verbale in aceeasi zi, pe acelasi articol 231 al. 3 Cod contraventional si mi-a aplicat amenda in marime de 80 u.c. Nu stiu cum sa scriu o cerere de contestare a procesului-verbal! Va rog sa ma ajutati!

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

nu exista un formular tip pentru contestatii.
Forma si continutul acesteia difera de la caz la caz.
Trebuie sa va consultati cu un jurist atunci cand o intocmiti, daca e vorba de un caz complex.
In linii generale, trebuie sa cunoasteti ca contestatia se depune la Inspectoratul de politie in termen... mai detaliat de 15 zile de la data intocmirii procesului-verbal. Indicati expres argumentele Dvs in motivarea anularii procesului-verbal, circumstantele de fapt pe care va bazati, si anexati probele daca le aveti. Contestatia va fi examinata in judecatorie, veti primi citatie. In sedinta de judecata veti putea sustine verbal si in mod desfasurat argumentele Dvs.

1 octombrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Respectînd cele enunțate de coleg, menționez și necesitatea de a concretiza circumstanțele
Articolul 9. Principiul individualizării răspunderii contravenţionale şi sancţiunii contravenţionale
(2) Nimeni nu poate fi supus de... mai detaliat două ori răspunderii contravenţionale pentru una şi aceeaşi faptă.
Reieșind din formularea speței nu sunt clare unele momente, astfel verificați dsi aplicabiliteatea acestui principiu.

1 octombrie 2018