Cum sa demonstrez nevinovatia?

18 octombrie 2016 201

La 21 martie 2008 un AEi mi-a acordat un imprumut in suma de 15000 lei,cu scandenta pina la 21martie2010, dobanda in marime de 26,6% anual din suma imprumutului,dobinda a fost marita pina la31%. Acest imprumut l-am achitat inainte de termen. Pina in ziua de azi figurez ca nu am achitat nici un ban. Pe 29noiembrie2012 am fost judecata in lipsa mea. S-a ridicat o suma astronomica. Mi-au sechestrat casa si terenul. Am aflat cind am dat actele de a primi pasaport de strainatate, primind refuz, toate termenele de atac au trecut.

Jurist comments 4

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

trebuie sa atacati hotarirea sau ordonanta
si sa solicitati repunerea in termen
aveti nevoie de un avocat bun

18 octombrie 2016
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut,
Aveți vrio dovadă, bon de plată sau altceva, precum că a-ți rambursat împrumutul?
Dacă da, acest document ar putea fi pus la baza unei cereri de revizuire, care ar face posibilă redeschiderea procesului civil.
Este necesar de examinat Contractul, Hotărârea, și alte documente de care dispuneți. Eventual, puteți să mi le... mai detaliat prezentați ...aveți datele mele de contact în profil.
Nu este exclusă necesitatea depunerii unei plângeri la Poliție...

18 octombrie 2016
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună seara.

1. Depuneți o plîngere penală la poliție prin care solicitați să fie intentată urmărire penală pe motiv de escrocherie (art. 190 Cod Penal);
2. Depuneți cerere de revizuire a hotărârii de judecată irevocabilă, doar că pentru asta aveți la dispoziție 3 luni din ziua când ați luat cunoștință de acest... mai detaliat fapt.

18 octombrie 2016
Constantin Iosip
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Urgent trebuie să vă adresați la un avocat care să examineze situația dvs. și să stabilească ce acțiuni urmează de întreprins.

Dvs. nu trebuie să demonstrați nevinovăția. Trebuie să demonstrați executarea obligațiilor de restituire a împrumutului.

19 octombrie 2016