Cum să depun cerere de apel daca încă nu este hotărârea motivată?

14 iunie 2018 433

Buna ziua! Vă rog frumos să mă ajutați cu un sfat, cum se procedează în cazul când dorim să atacam cu apel o hotărâre (proces civil), dar avem doar dispozitivul, hotarirea motivată încă nu este și nu vreau să încalc termenul de 30 de zile. Să depun o cerere de apel prealabilă fara hotărârea motivată? Dar cum să o întemeiez ca să nu fie respinsă? Va fi oare corect? Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Ioana, depuneti o cerere de apel nemotivata in care veti face referinta la termenul apelului de 30 zile din momentul pronuntarii dispozitivului si la faptul ca veti completa apelul depus cu motivele de fapt si de drept atunci cand veti primi hotarirea judecatoreasca integrala. In acelasi timp, sa va asigurati,... mai detaliat depuneti si o cerere scrisa prin care sa solicitati in temeiul art. 236 din Codul de procedura civila, intocmirea si remiterea in adresa Dvs a hot integrale.

14 iunie 2018