Cum să deschid o firmă?

10 iunie 2020 500

Buna ziua. Vreau sa deschid o firma de taxi. Firma nu am înregistrat-o încă, dar am mers astăzi la primărie să cer autorizație. Acolo mi-au spus sa înregistrez mai întâi firma și pe urmă fac cerere la primărie pentru autorizatie. Spuneți-mi, vă rog, care sunt etapele pentru a deschide o firmă? Daca merg și deschid firma mai întâi și pe urmă nu primesc autorizație, ce mă fac? Pot închide firma imediat sau nu se poate să nu primesc autorizație de la primărie?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Vedeti instrucțiuni privind deschiderea unei entități juridice: http://asp.gov.md/node/9

E posibil inghețarea acesteia sau lichidarea dupa caz.

11 iunie 2020