Cum să divorțez?

19 octombrie 2020 113

Sunt moldoveancă, soțul român și ne-am căsătorit în Italia. Copii nu avem. Vreau să divorțez, dar soțul nu este de acord. Pot depune cererea de divorț fără acordul lui în Republica Moldova și de care documente am nevoie?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Da, puteți depune cererea de chemare în judecată privind desfacerea căsătoriei în instanța din Republica Moldova, la locul unde aveți domiciliu.
Anexați copia buletinului Dvs. și a soțului, certificat de căsătorie în original și taxa de stat.

19 octombrie 2020