Cum sa divortez de sot fara implicarea lui?

17 martie 2020 262

Buna! As vrea sa stiu daca e posibil sa divortez de sot fara ca el sa se implice in asta. Adica sa depun singura cererea? Unde sa ma adresez si ce sa fac?

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Alexandra,
Este posibil sa divortati fara acordul sotului.

17 martie 2020
  • Jurisconsult

Bună ziua Alexandra,

Conform Codului Familiei, în lipsa acordului la divorţ al unuia dintre soţi desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească.

Instanţa judecătorească va desface căsătoria dacă va constata că convieţuirea soţilor şi păstrarea familiei în continuare sînt imposibile.

17 martie 2020