Cum sa evit hărțuirea din partea fostului partener

7 iulie 2024 3

Bună ziua. Am fost într-o relație care a durat 2,5 ani, fără a fi căsătoriți. După ce am terminat acea relație, sunt hărțuită verbal și amenințată de fostul partener. Am încercat tot ce mi-a stat în puteri ca să-l scot din viața mea pe acel om (inclusiv i-am blocat numărul de telefon), dar nu pot scăpa de el. Am ajuns la disperare și îmi este frică. Ce pot face pentru a mă proteja?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Raisa,
Puteti sa aplicați pentru a fi emisă o Ordonanță de protecție. Ar mai fi acțiuni dar cel mai bine să consultați un avocat pentru a acționa și reacționa cat mai eficient.
Eventual sunt servicii oferite de ONG-uri si Agentia Nationala de Prevenire si Combatere a Violentei impotriva... mai detaliat Femeilor si Violentei in Familie - www.anpcv.gov.md

8 iulie 2024