Cum sa formulez cererea pentru a nu lucra cele 14 zile conform codului munci?

11 iulie 2017 118

Vreau sa ma angajez la un nou post de munca, respectiv ei nu-mi pot elibera un certificat de angajare, deoarece trebuie sa trec niste cursuri. Cum sa formulez cererea pentru a nu lucra cele 14 zile conform codului munci? Cum procedez?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună seara, Tatiana.

Dacă există acordul comun, puteți desface contractul individual de muncă înainte de expirarea celor 14 zile calendaristice în conformitate cu prevederile art.85 alin. (31 ) din Codul Muncii.

În lipsa acestuia, vedeți alin. (2) art. 85 : ”în caz de demisie a salariatului în legătură cu pensionarea,... mai detaliat cu stabilirea gradului de dizabilitate, cu concediul pentru îngrijirea copilului, cu înmatricularea într-o instituţie de învăţămînt, cu trecerea cu traiul în altă localitate, cu îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 14 ani sau a copilului cu dizabilităţi, cu alegerea într-o funcţie electivă, cu angajarea prin concurs la o altă unitate, cu încălcarea de către angajator a contractului individual şi/sau colectiv de muncă, a legislaţiei muncii în vigoare, angajatorul este obligat să accepte demisia în termenul redus indicat în cererea depusă şi înregistrată, la care se anexează documentul respectiv ce confirmă acest drept”.

11 iulie 2017
Iulia Furtuna
  • Avocat

Tatiana, vedeti raspunsul meu la o intrebare similara accesind link-ul:
http://yavo.md/rom/raspunsuri/v/pot-sa-ma-concediez-timp-de-o-zi

31 iulie 2017