Cum sa formulez corect o scrisoare adresată unei companii de asigurări ca sa-mi examineze repetat dosarul?

12 ianuarie 2022 115

Buna ziua. Un sofer a lovit din spate mașina mea, la volanul căreia mă aflam eu. Soferul in cauza si-a recunoscut vina. Compania lui de asigurari a evaluat pagubele si mi-a oferit 15.000 lei cu titlu de despăgubiri. Am refuzat aceasta suma, dupa care ei au facut un recalcul, pe care la fel l-am refuzat si am cerut sa vina expertul lor la compania de la care am cumparat masina. Pagubele sunt de 40.000 lei, expertul lor a asistat la evaluare, dupa care compania de asigurari a zis că timp de 2 saptamani îmi vor da răspuns. Nu am mai auzit nimic de la ei si am mers sa vad care e treaba. Acolo mi-au spus că au transferat deja pe contul meu 15.000 lei și mai mult ei nu imi vor da. Spuneți-mi, va rog, au dreptul să facă așa ceva, daca eu am refuzat in scris suma mentionata pe care mi-au oferit-o? Ce pot face acum ca cei de la asigurari sa reconsidere suma propusa?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua.
Compania de asigurari nu reexaminează niciodată dosarul. În asemenea cazuri, urmează să efectuați o expertiză independentă și să acționați în judecată compania de asigurari. În cazul în care se va constata că pagubele sunt de 40 000 lei, instanța de judecată va pronunța o hotărâre de încasare din contul... mai detaliat companiei de asigurări în beneficiul dvs. a diferenți 40 000 minus 15 000.

13 ianuarie 2022