Cum sa formulez o cerere de tragere la raspundere a unei persoane care fara voia mea a patruns pe proprietatea mea privata

24 octombrie 2019 32

O persoana a patruns intentionat pe proprietatea mea privata, iar cand m-a observat, a fugit. Cum pot formula o cerere de tragere la raspundere? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Dacă cunoașteți persoana sau dețineți careva probe în acest sens foto/video, apropiațiva la sectorul de poliție și scrieti o plîngere în formă simplă pe numele acestuia sau pe persoană necunoscută dar anexând probele deținute precum că aceasta a pătruns ilegal pe terenul dvs privat fiind calificat ca violare de... mai detaliat domiciliu si solicitați atragerea la răspundere a acesteia.

25 octombrie 2019