Cum sa dau corect bani cu imprumut

24 martie 2021 36

Buna! Trebuie sa dau cu imprumut o suma de bani unei persoane. Cum ar trebui sa o fac corect, ca banii sa-mi fie intorsi 100% si sa nu fiu amagita. Poate ma adresez la notar si intocmesc un document unde indic ce suma dau cu imprumut si pe ce termen? Si in caz ca persoana nu mi-i intoarce la timp, ma adresez cu foaia data la politie? Cum as putea sa ma asigur in aceasta situatie? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru inceput, ideia este coectă, in cazul unui împrumut cel mai bine urmează a fi întocmit un contract unde urmează a fi identificate toate condițiile, acest contract poate fi i tocmit de un jurist sau puteți întocmi desinestătător cu indicarea cind banii urmează a fi restituiți, care ar... mai detaliat fi penalitățile pentru întîrziere si alte condiții.
In cazul in care persoana nu restituie banii va adresați in judecată, poliția nu are nici o atribuție aici daca nu este vorba de infracțiune.

25 martie 2021