Cum sa inregistrez pe numele meu un teren ramas de la tatal care a decedat recent?

18 august 2023 6

Buna! Cat era in viata, tata mi-a facut donatie in privinta casei si a catorva terenuri agricole. Recent el a decedat. La momentul decesului, in proprietatea tatalui mai era un teren de 12 ari, in privinta caruia nu am reusit sa perfectam contract de donatie. Eu vreau sa inregistrez la cadastru terenul mentionat pe numele meu. Care este procedura?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Condolianţele mele.
Pentru a înregistra dreptul de proprietate asupra acestui teren trebuie să vă adresaţi la notar pentru deschiderea procedurii succesorale.
După ce veţi primi certificatul de moştenitor mergeţi cu el la Cadastru şi înregistraţi dreptul (cu condiţia că nu mai sunt şi alţi comoştenitori)

20 august 2023
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Iurie! Mai intii de toate trebuie sa va adresati la notarul dupa ultimul domiciliu al tatalui dvs. Apoi notarul in baza actelor (certificat de deces, de nastere al dvs., sau a fratilor, surorilor daca aveti v-a solicita, certificat de casatorie cu mama dvs.) v-a stabili ordinea de deschidere a... mai detaliat mostenirii. In caz ca aveti intrebari sau de ajutor juridic puteti apela la nr. de telefon 069049267

21 august 2023