Cum sa inregistrez un automobil pe mine daca este numai pasaportul tehnic?

7 iunie 2020 61

Buna! Am gasit o masina la care ma aranjeaza pretul dar persoana care o detine are numai pasaportul tehnic inscris pe alt nume. E posibil ca fostul stapan inscris in pasaport sa fie decedat. Cum sa procedez in aceasta situatie? Multumesc

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu aveți solutii, in lipsa proprietarului faptic sau a unei procuri care ar piermite unui terț sa vinda mijlocul de transport.
Riscuri: proprietar potențial decedat, lipsa acordului proprietarului, bunul deja nu apartine celui pe a carui nume este pasaportul tehnic, masina este subiectul unui litigiu si asa mai departe.
In lipsa proprietarului,... mai detaliat nu va avinturati sa procurati bunul, adica sa transmiteți banii fara a vi se intocmi actele pe numele dumneavoastră, alt fel, puteți rămâne si fara bani si fara masina, cu litigii in instanta de judecata.

8 iunie 2020
  • Jurisconsult

Dl. Anatol, nu itați că pot să apară rudele deținătorul de automobil și o să aveți probleme cu ei, mai bine vă deziceți de o așa afacere.

8 iunie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Ahahaha

8 iunie 2020