Cum sa-l impun sa plateasca pensia alimentara?

11 iunie 2017 93

6 ani nu a dat pensie alimentara. Nimeni nu-i face nimic. Au zis ca pentru idioti nu-i lege. Unde sa ma adresez?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Stela, dacă aveți la îndemână hotărârea(ordonanța) judecătorească cu privire la încasarea pensiei alimentare, atunci plecați la un executor judecătoresc cu acest act șii comunicați acest fapt, astfel, acesta v-a încasa din salariu şi/sau din alte venituri ale
pîrîtului(tatălui) banii..ca spre ex: îi va reține din salariul lunar daca are un... mai detaliat cont bancar.
Totodată, acesta va calcula cuantumul neachitat timp de 6 ani pentru care îl va impune să-l achite.
Dacă ai alte circumstanțe sau neclarități, poți să le comunici pentru a te ajuta .

11 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Aveti hotarire judecatoreasca si procedura de executare?

11 iunie 2017