Cum să lichidez un SRL (deschis în martie 2019)?

16 octombrie 2019 359

Am deschis un salon de frumusețe (într-un spațiu închiriat) în iunie 2019. Din motivul stării sănatății care se agravează, vreau să închid afacere!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Procedura de lichidare a persoanei juridice presupune două etape:

dizolvarea persoanei juridice şi deschiderea procedurii de lichidare (cu excepţia cazurilor de fuziune şi dezmembrare);
radierea persoanei juridice din Registrul de stat.
Dizolvarea persoanei juridice poate fi: voluntară sau forţată.

Astfel dvs sunteți în posibilitatea să efectuați dizolvarea voluntară în temeiul hotârârii organului... mai detaliat competent din compania dvs, care urmează să numească și un lichidator, chiar dvs fiind în drept să fiți.

Pentru mai multe detalii deja puteți contacta la Agenția Servicii Publice, sau chiar să vă angajați un avocat care se va ocupa de procedura de lichidare.

16 octombrie 2019