Cum sa ma descurc cu compania de asigurari?

12 februarie 2020 22

Buna ziua. Acum jumatate de an am procurat un telefon mobil, pe care mi s-a propus sa-l asigur. Am fost de acord din considerente ca este inclus urmatorul punct: din contact accidental cu lichide, s.a...., dar pe mine ma intereseaza anume acest punct la moment. L-am spalat in masina de rufe. Agentul care mi-a raspuns m-a invinuit ca eu intentionat l-am bagat la spalat. Are el dreptate? Telefonul costa 2.500 lei, prima de asigure 600 lei. V-as ruga sa ma luminati un pic, ca acestia de la asigurari interpreteaza cum le convine lor.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
pentru o poziție clară, ridicați și studiați contractul de asigurare, acolo găsiți răspunsurile, dacă asiguratorul continuă abuzurile, adresați o plîngere către Comisia Națională a Pieții Financiare, care este organul de control a activității companiilor de asigurare. Acești băieți știu să streseze asiguratorii.

13 februarie 2020