Cum sa mai adaugi o persoana pe contractul de cumparare a unui imobil?

28 august 2023 3

Buna ziua. Eu si iubitul meu am decis sa cumparam un apartament, dar nu suntem casatoriti. Banii pentru prima rata i-am acumulat impreuna, insa ipoteca este facuta doar pe partenerul meu si evident toate documentele la fel, ca fidejusor este mama lui. Vom achita impreuna ratele lunare. Cum este posibil sa ma adaug si pe mine pe contract ca proprietar al acestui aprtament? Pentru ca eu investesc, dar nu figurez nicaieri.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Catalina! Da, desigur, insa trebuia din start sa figurati si dvs., adica 1/2 cota-parte dvs. si 1/2 cota-parte trebuia sa figureze in Contracte iubutul dvs. Pentru detalii puteti contacta 069049267

29 august 2023