Cum să-mi apăr drepturile în domeniul relațiilor de muncă

17 august 2023 3

Salut! Am fost angajat în calitate de tractorist mecanic. Din cauza lipsei de echipamente pentru stropitul himicatelor, nu am fost de acord să particip la astfel de lucrări potențial periculoase pentru sănătate. Prin urmare, angajatorul m-a concediat, adică mi-a spus să nu mai vin la muncă, fără să mă plătească pentru perioada muncită. Am trei copii minori și am rămas fără serviciu. Unde să mă adresez cu o plângere împotriva angajatorului, mai exact în privința concedierii abuzive? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Urmează de analizat ordinul de concediere și temeiul care a fost indicat de Anagajator.

Ordinul de concediere poate fi contestata in instanța de judecată totodata pentru abuzul comis de angajator puteți sesiza Inspecția muncii.

17 august 2023