Cum să-mi iau copiii de la rudele fostului soț?

7 decembrie 2021 20

Buna ziua. După divorț, domiciliul copiilor a fost stabilit cu mine. Am locuit cu ei in Chișinău, dar dupa ce m-am recăsătorit, am plecat la sat ca sa creștem cu noul sot copilul comun. Pe copiii din prima căsătorie, după discuții lungi cu tatăl acestora, i-am lăsat cu sora acestuia la Chișinău ca sa nu facă naveta Chișinău-sat la o distanță de 45 km. Stăteau la Chișinău în zilele de școala, iar în zilele libere ii luam cu mine. Acum am revenit la Chișinău și vreau să-mi iau copiii să stea cu mine, dar a apărut o problemă - fostul soț și rudele acestuia nu vor sa mi-i dea, iar copiii se tem de taică-său și rudele acestuia și nu vor sa vina cu mine, zicând ca se tem. Ce să fac?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Cristina, trebuie să apelați la organul de tutelă din raza unde locuiți cu o cerere, la care să anexați copia buletinului, hotărîrea de divorți.

9 decembrie 2021