Cum sa-mi recapat dreptul de proprietate?

25 februarie 2018 127

Buna ziua. Ajutati-ma, va rog, nu mai stiu cui sa ma adresez! Recent am divortat de sotie cu care am 2 copii, insa in casa nu am acces fiindca fosta sotie nu-mi permite, cu toate ca casa am cumparat-o inaintea casatoriei, insa am incheiat un contract de donatie asupra terenului fiindca nu aveau autorizatie de constructie a imobilului. In casa am locuit inainte de casatorie, cu toti furnizorii am incheiat contracte de prestare a serviciilor. Cum sa procedez? Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Andrei, cine este proprietarul casei si a terenului ? Daca sunt mai mult proprietari - specificati.
Daca ati donat terenul, contractul produce efecte juridice - prin urmare nu mai aveti drept de proprietate asupra terenului. Faptul ca ati cumparata casa inainte de casatorie impune necesitatea de analizat cine a... mai detaliat procurato (Dumneavoastra individual ?). In cazul in care casei i-au fost aduse imbunatatiri semnificative / esentiale pe parcursul casatoriei, atunci casa poate fi declarata proprietatea in develmasie a ambilor soti.

25 februarie 2018

Cind am procurat casa mi-au facut donatie numai pe teren(era mai ieftin de perfectat documentele) insa casa era deja construita si am locuit in ea pina la casatorie dar documente pe casa nu am,numai pe teren,cind m-am casatorit casa era deja cu toate comoditatile iar acum nu-mi permite sa ma... mai detaliat apropii.la moment nu am dovezi ca casa e a mea.

26 februarie 2018