Cum sa-mi recuperez carnetul de munca?

5 iulie 2017 77

Salut, timp de un 1 si 3 luni am fost oficial angajata intr-o companie, care la data de 04.05 si-a sistat activitatea din cauza penala.
1. Cum pot sa-mi recuperez carnetul de munca, adresa oficiului resurse umane nu o cunosc?
2. Pentru ultima luna salariul nu mi-a fost achitat,
3. Peste 2 saptamini dupa ce am ramas fara serviciu, am aflat ca sunt insarcinata.La moment lucrez neoficial.
Cum as putea proceda sa-mi recuperez carnetul si daca exista posibilitatea sa ma angajez oficial, daca sunt insarcinata(imi dau seama ca angajatorii nu sunt interesati sa angajeze insarcinate, ). Multumesc anticipat

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara Nina,

1. Carnetul de muncă se eliberează în ziua încetării raportului de muncă dintre salariat şi angajator, astfel, încercați luați legătura cu angajatorul pentru eliberarea acestuia.
2. Salariul urmează să fie achitat după ce unitate își reia activitatea deoarece plata salariului este suspendată.
3. În practică chiar dacă se întîlnesc astfel... mai detaliat de cazuri nu uitați că sarcina nu este un impediment ca angajatorul să vă refuze de a vă angaja, astfel, dacă acestea vă motivează că nu vă angajează pentru că sunteți însărcinată, adresațivă cu o plângere la Inspecția Muncii, asta doar în cazul în care munca pe care urmează să o preestați nu este interzisă de Codul muncii cât sunteți însărcinată. Trebuie să știți că angajatorul trebuie să motiveze refuzul, să aducă argumente de ce nu vă poate angaja cu care dvs puteți acționa mai departe în cazul unor incertitudini.

5 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Suplimentar, daca cunoasteti ori puteti afla - ati putea contacat cu procurorul care conduce urmarirea penala in cauza in care este vizata aceasta companie. S-ar putea prin el sa obtineti documentul pe care il cautati.
Succes!

6 iulie 2017