Cum sa-mi restabilesc permisul de conducere

22 martie 2017 104

În anul 2010 am fost privat de dreptul de a conduce pe un termen de 3 ani pentru conducere în stare de ebrietate. Acum vreau sa mi-l restabilesc. Care e procedura, ce documente trebuie și dacă trebuie de dat din nou examenul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandr Tuceac
  • Avocat

Nicolae,

Hotarire pentru aprobarea Regulamentului cu privire la permisul de conducere, organizarea şi desfăşurarea examenului pentru obţinerea permisului de conducere şi condiţiile de admitere la traficul rutier prevede ca La expirarea termenului de privare de dreptul de a conduce autovehicule, persoana solicitantă trebuie să prezinte subdiviziunii competente a Poliţiei următoarele documente:
a)... mai detaliat actul de identitate şi copia acestuia;
b) adeverinţa medicală a conducătorului de vehicul şi a candidatului pentru obţinerea permisului de conducere (Formularul nr.083/e). Adeverinţa medicală pentru persoanele care au fost private de dreptul de a conduce autovehicule din cauza conducerii în stare de ebrietate necesită a fi datată cu cel mult 30 de zile calendaristice înaintea expirării termenului de privare;
c) dovada frecventării cursului de instruire antialcoolică/antidrog, pentru persoanele care au fost private de dreptul de a conduce autovehicule din cauza conducerii în stare de ebrietate, în conformitate cu prevederile Hotărîrii Guvernului nr.1434 din 7 noiembrie 2002 „Cu privire la măsurile de prevenire a conducerii mijloacelor de transport în stare de ebrietate si anume –ca tuturor persoanelor care au făcut cursuri de şoferi li se va elibera permisul de conducere numai după examenul medical, organizat de Dispensarul Republican de Narcologie, cu eliberarea ulterioară a avizului consultativ privind starea sănătăţii din punct de vedere narcologic. Conducătorii unităţilor de transport, depistaţi în stare de ebrietate la volan, vor fi supuşi în mod obligatoriu instruirii antialcoolice şi antidrog, acoperind personal cheltuielile suportate şi achitînd amenzile respective, conform actelor normative pentru acest delict.

22 martie 2017