Cum sa nu achit serviciile condominiului?

18 iulie 2017 150

Buna ziua. Am cumparat 2 parcari in bloc condominial pentru care regular mi se prezinta servicii curatenia parcare, dar curatenia se face foarte prost si nu calitativ. Am vorbit cu presedintele comitetului si el zice ca pe dinsu nimic nu il intereseaza si eu sunt obligat sa platesc :( este posibil sa refuz plata?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Ori discutati cu prestatorul de servicii in privinta calitatii lucrarilor , ori refuzati sa achitati serviciile date , insa sunt doua situatii in care : sunteti sau nu parte contractanta in contractul de prestari servicii , or consimtamintului in vederea serviciilor prestate nu exista.

18 iulie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

Sigur ca aveti dreptul de a plati mai putin pentru serviciul prestat necalitativ.
Codul civil
 Articolul 746. Dreptul creditorului la reducerea obligaţiei
                           corelative
    (1) În cazul în care nu poate cere rezoluţiunea contractului, creditorul are dreptul la reducere proporţională a obligaţiei sale corelative.
    (2) Reducerea proporţională a obligaţiei corelative se determină în funcţie... mai detaliat de toate circumstanţele pertinente.
    (3) În cazul în care obligaţia corelativă nu poate fi redusă, creditorul are dreptul de a cere doar repararea prejudiciului.
######

Ii puteti adresa o notificare Asociatiei, in care va formulati nemultumirile de calitate, puteti anexa poze, alte probe, acordati un termen limita pentru remediere si prevedeti ca, in caz contrar, va rezervati dreptul de a plati doar o parte din costul acelui serviciu.
In paralel, puteti discuta cu alti membri ai Asociatiei depunerea unei cereri de convocare a adunarii generale a membrilor asociatiei pentru a pune in discutie problema si, eventual, sanctionarea disciplinara sau eliberarea din functie a presedintelui Asociatiei.

18 iulie 2017