Cum sa obtin pensia alimentara pentru copiii minori de la fostul meu sot (inca nu suntem divortati), daca el e plecat peste hotare de mai multi ani si nu este cetatean al R.Moldova?

20 februarie 2020 159

Sotul este de origine araba si e plecat de mai mult de 10 ani in SUA. As dori sa divortez si sa incasez pensia alimentara pentru copii pentru toti anii in care nu s-a aflat alaturi de noi. Cum sa fac?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
În lipsa unei părți, divorțul va avea loc prin instanța de judecată, acolo fiind stabilit domiciliul copilului cît și cuantumul pensiei de întreținere.
Cît privește posibilitatea de a încasa această sumă, este dificil de a oferi actualmente un răspuns, daca soțul e plecat. Se va intenta procedura de executare silită, se... mai detaliat va stabili cercul de bunuri ce le are, aplicare de interdicții ... .
Pentru a putea executa un document executoriu in SUA, urmează a recunoaște legalitatea acestuia în acel stat, ulterior fii d posibil încasarea de careva sume.

21 februarie 2020