Cum sa obtin documentele pentru casa?

24 decembrie 2020 78

Buna ziua. Eu locuiesc intr-un sat unde majoritatea locuitorilor nu au documente pe imobil. Casa depre este merge vorba apartinea unei matuse, care a decedat si a lasat testamentul pentru mama. Intre timp, si mama a decedat si nu a facut documentele pentru casa. Acum am doar testamentul. Cum pot si unde trebuie sa ma adresez pentru intocmirea documentelor?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d-na Valeria, aveți testamentul pe casă, vă adresași în istanța de judecată, unde o să ceriți să fiți recunoscut ca proprietară. Faceți rost de hotărîre, vă adresați la cadastru raional, înregistrași casa după DVS și după aceia la primărie, de dorit să aveți titlu pe pămînt, acest document îl... mai detaliat căpătați la primărie pe mătușa pentru istanță, asta e tot.

24 decembrie 2020
  • Avocat
  • Alte domenii

depinde când a decedat mătușa........dacă până la 01.03.2019, atunci, dacă mama nu a acceptat moștenirea la notar, urmează a fi constatat faptul acceptării moștenirii asupra averii mătușii de către mama dvs. prin intrarea de fapt în posesia averii succesorale...............probele respective urmează a fi prezentate notarului, dacă notarul consideră că nu... mai detaliat există probe suficiente, urmează să constatați faptul acceptării moștenirii de către mama dvs. după decesul mătușii în instanța de judecată...........în continuare depinde când a decedat mama și dacă dvs. ați acceptat moștenirea în caz că a decedat până la 01.03.2019......................dacă dvs. ați acceptat moștenirea după decesul mamei și sunteți singurul moștenitor, există și posibilitatea solicitării instanței de judecată, ca odată cu constatarea faptului acceptării moștenirii de către mama dvs. asupra averii mătușii în privința casei respective, să solicitați recunoașterea dreptului de proprietate al dvs. asupra casei respective sau să vă adresați ulterior la notar să vă elibereze certificat de moștenitor al mamei dvs................dacă mama a decedat până la 01.03.2019 și nu ați acceptat moștenirea prin depunerea unei cereri la notar, atunci urmează de constatat prin aceeași procedură faptul acceptării moștenirii după decesul mamei dvs. prin intrarea de fapt în posesia averii succesorale................

3 ianuarie 2021