Cum sa partajam apartamentul care inca trebuie achitat cativa ani

20 aprilie 2020 149

Sotul doreste sa divorteze, iar eu - nu. Avem un apartament luat in credit. Mai sunt ani de platit. El nu vrea sa vanda si nu vrea sa-mi dea jumatate. Si nici sa traiesc in el cu copilul. Ce pot face in situatia aceasta? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Bunul(creditul)a fost obținut in timpul căsătoriei?
Situația e următoare, în cazul partajului averii a soților, se partajează atît bunurile cît și datoriile.
Partajarea in caz de litigiu se va face prin intermediul instanței de judecată. Astfel unuia dintre soți poate fi transmis întreg apartamentul, inclusiv și datoria pentru acest apartament(plată pentru credit)... mai detaliat în contul contraprestației pe care ar fi datorato in calitate de contravaloare pentru cota din apartament.
Totul depinde de situație.
Art 36 alin (4) În cazul apariţiei litigiilor între soţi cu privire la copii, la partaj sau la întreţinerea unuia dintre soţi, desfacerea căsătoriei se face pe cale judecătorească.

Articolul 25. Împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor
(1) Împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor poate fi făcută atît în timpul căsătoriei, cît şi după desfacerea ei, la cererea oricăruia dintre soţi.
(2) Proprietatea în devălmăşie poate fi împărţită în baza acordului dintre soţi.
(3) În caz de neînţelegere, determinarea cotei-părţi a fiecărui soţ în proprietatea în devălmăşie, precum şi împărţirea acesteia în natură, se face pe cale judecătorească.
(4) La împărţirea proprietăţii în devălmăşie, instanţa judecătorească, la cererea soţilor, stabileşte bunurile ce urmează să fie transmise fiecăruia dintre ei. Dacă unuia dintre soţi îi sînt transmise bunuri care depăşesc cota ce-i revine, celuilalt soţ i se poate stabili o compensaţie bănească sau de altă natură.
(5) Bunurile procurate pentru copiii minori (îmbrăcăminte, încălţăminte, rechizite şcolare, instrumente muzicale, jucării etc.) se transmit gratuit soţului împreună cu care locuiesc copiii.
(6) Depunerile făcute de soţi pe numele copiilor lor minori sînt proprietate a copiilor şi nu se iau în considerare la partaj.
(7) Dacă bunurile comune au fost împărţite în timpul căsătoriei, acestea devin bunuri personale ale soţilor, iar bunurile care nu au fost împărţite, precum şi bunurile dobîndite ulterior de către soţi, sînt proprietate în devălmăşie a acestora.
(8) Pentru împărţirea bunurilor proprietate în devălmăşie a soţilor a căror căsătorie a fost desfăcută, se stabileşte un termen de prescripţie de 3 ani.

20 aprilie 2020