Cum sa primesc pensia tatalui meu fara tutela si curatela

21 februarie 2019 19

Este invalid de gr. 1, nu vorbeste si partea dreapta a corpului este paralizata. De doua ori mi-a fost refuzata de la judecatoria Riscani or. Chisinau.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Victor,

Urmează să solicitați instituirea masurilor de ocrotire judiciară concret pentru un anumit scop fără să abuzați de aceste drepturi.
Pentru aceasta este necesar mai întâi sa efectuați o expertiză psihiatrică și în termen de 2 luni din data în care e întocmit raportul de expertiză să vă adresați în instanța... mai detaliat de judecată.

Lipsa raportului de expertiză determina imposibilitatea a a accepta cauza spre examinare, motiv pentru care este obligatoriu ca raportul de expertiză să existe deja și sa fie anexat din star la acțiunea ce se depune și sa nu fie mai vechi de 2 luni la momentul depunerii acțiunii.

12 martie 2019