Cum sa primesc procura de peste hotare?

13 iulie 2021 59

Buna ziua. Cum sa intocmeasca sora mea o procura daca se afla peste hotare si nu poate merge la ambasada? Ambasada este in alta tara decat cea unde este ea acum. E posibil s-o faca la un notar in tara care se afla fara a merge la ambasada?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Da este posibil doar că notarul din străinătate mai mult reiese că autentifică semnătură solicitantului deoarece dvs îî prezentați o procură în română cu conținutul de care aveți nevoie, sora dvs o semnează iar notarul autentifică prin urmare, în RM de la caz la caz aceasta poate fi recunoscută... mai detaliat și din contra de aceea cel mai recomandabil este la ambasadă sau consulat.

14 iulie 2021