Cum să procedăm corect în cazul când o colaboratoare, care se află în concediu de maternitate, solicită să iasă la serviciu cu program redus?

20 noiembrie 2018 30

O colaboratoare se află în concediu pentru îngrijirea copiilor până la vârsta de 3 ani. A depus cerere pentru a reveni la serviciu (după ce copiii gemeni au împlinit vârsta de un an) cu program redus, indicând în cerere orele 13:00-17:00. Instituția nu are nevoie de serviciile acesteia în orele indicate, ci între orele de muncă 8:00-13:00. Cum să procedăm corect?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

revenirea din concediu in conditiile timpului de munca partial, presupune un acord intre angajator si salariat. Nici angajatorul, nici salariatul, nu sunt obligati sa accepte conditiile celeilalte parti.

20 noiembrie 2018