Cum sa procedam in cazul cand agentii de politie ne-au amendat pentru ca nu ne-am fi oprit?

5 iunie 2023 25

Buna ziua. Am trecut pe timp de noapte pe langa un echipaj de politie cu viteza mica. Politistul sustine ca a semnalizat sa ne oprim. Peste cateva minute, acel echipaj s-a pornit in urma noastra, ne-a oprit, a zis ca noi nu ne-am oprit la primul lui semnal si ne-a aplicat amenda si puncte de penalizare. Tin sa precizez ca agentii se aflau in masina, era noaptea. Cum sa demonstram ca actiunile agentilor de politie sunt ilegale?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Aveți dreptul să contestați procesul-verbal în termen de 15 zile.
Invocați în contestație cele întâmplate, agentul constatator trebuie să demonstreze vinovăția dumneavoastră prin careva probe.
Dumneavoastră, dacă mai era cineva în automobil, puteți chema acea persoană în calitate de martor pentru a confirma cele spuse de dumneavoastră.

6 iunie 2023